Sunday, December 15, 2013

გაკვეთილის თემა

გაკვეთილის თემა
პოსტიმპრესიონიზმი
მასწ. გვარი სახელი
ია ელიოსიძე
სწავლების საფეხური
9კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
12 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზნები და ედეგები
მოს. შეძ .ამ მიმდინარეობის დამახასიათებელი ნიშნების  საფუძველზე
ნახატის  შექმნა და ამოცნობა
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლე იცნობს ნაწილობრივ ვან გოგის შემოქმედებას
პრეზენტაცია,ნახატის მხატვრული ანალიზი
პრაქტიკული სამუშაო,
სასწავლო მასალა და რესურსები
სახატავი  რვეული,ფერადი საღებავები,ფანქრები,ნახატების რეპროდუქციები,სახელმძღვანელო
გაკვეთილის მსვლელობა
მასწავლებელი მისალმების შემდეგ კლასს ყოფს 3 ჯგუფად.1ჯგ. ამზადებს პრეზენტაციას  კომპიუტერის გამოყენებით.(15 წუთი)2და3 ჯგუფები აკეთებენ 2ნებისმიერი  პოსტიმპრეონისტი მხატვრის ნახატის ანალიზს.(10 წუთი)
ყველა ინდივიდუალურად ასრულებს ნახატს  პოსტიმპრესიონისტულ  სტილში კონტრასტული ფერების გამოყენებით(20 წუთი)



Saturday, December 14, 2013

პროექტი

პროექტის  სახელწოდება

რა როლი აქვს თანამედროვე ხელოვნებას ჩვენს ცხოვრებაში







პროექტის მთავარი იდეა
მოსწავლეებმა შეძლონ თანამედროვე ხელოვნების შესახებ მიღებული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გამოყენება ცხოვრებაში





პროექტის აქტუალობა
პროექტის მსვლელობა:ღონისძიება:"სად,რა,როდის,ვინ დახატა?;პრეზენტაცია თანამედროვე ხელოვნების მიმდინარეობების შესახებ,ნახატის  შესრულება,აოცნობა და მხატვრული ანალიზი;თანამედროვე სტილის ნივთების შექმნა ხელს შეუწყობს მოსწავლეებს დაეუფლონ ცოდნას თანამედროვე ხელოვნების შესახებ და გამოიყენონ ცხოვრებაში
პროექტის მიზნები
მოსწავლეს შეექმნას წარმოდგენა თანამედროვე ხელოვნების მიმართულებებზე;მოს. შეძ.შექმნას ნახატი ავანგარდულ სტილში;გააკეთოს ნივთები არატრადიციული მასალის გამოყენებით





მონაწილეთა ასაკი
13-14 წელი
ვადები ხანგრძლივობა
2 კვირა
მოსალოდნელი შედეგები|პროდუქტები,რაც შეიძლება შეიქმნას
 მოსწავლეების მიერ შესრულებული ნახატები ,გაკეთებული ნითები(ხელჩანთა,საყვავილე,ჭაღი დაა.შ.)



ოექტისათვის საჭირო რესურსები
სახატავი ქაღალდი,ფანქრები,საღებავები,არატრადიციული მასალა,კომპიუტერი,მაგიდები,სკამები,ტრანსპორტი
პროე
ქტის მსვლელობა
1.დაგეგმვა და თემის შერჩევა-1დღე
2.მომზადება: (9დღე)
ჯგუფების შექმნა(იქმნება 5ჯგუფი) და მოვალეობების გადანაწილება-1ჯ-პასუხისმგებელია მუსიკალურ გაფორმებაზე და კომპიუტერულ ოპერეციებზე 
2ჯ-აკეთებს ნახატების გამოფენას და დეკორაციებს
3დანარჩენი ჯგ. მონაწილეობს რონისძიებაში "სად,რა, როდის ,ვინ დახატა?"ყოველ ჯგუფში 5 მოსწავლეა.ყელა ჯგუფს აქვს სახელწოდება
1-კუბისტები
2-სიურეალისტები
3-აბსტრაქციონისტები

ყოველი ჯგუფიდან  2 მოსწავლე ამზადებს და აკეთებს პრეზენტაციას ჯგ.მხატვრული მიმდინარეობის შესახებ;
2მოსწ. აკეთებს არატრადიციული მასალისაგან ნივთებს(ჩანთა,საყვავილე,...)
1მოსწავლე ასრულებს ნახატს მხატვრ. მიმდინარეობის შესაბამისს
3-განხორციელება:
ღონისძიების ჩატარება(1 დღე),რომელიც შედგება 5 ტურისაგან:პრეზენტაცია;ინტელექტ. შეკითხვები;მუსიკალური ნომრები;ნახატის შესრულება;რაიმე ნივთის დიზაინის შექმნა.
ექსკურსია  ხელოვნების მუზეუმში (2დღე)
4-შეფასება(1დღე)
საგნებთან/საგნობრივ  ჭგუფებთან/ესგ სთან კავშირი
ისტორია,მუსიკა,ისტი